AMERICAN MANIA

  • 014699
  • 9788389825063
autor: Peter C. Whybrow,Rybakowski Filip
Wydawca: Termedia
Oprawa: Twarda
format: B5
stron: 336
Rok : 2006
waga: 0,74

Dostępna od ręki

49,00 zł

Opis

autor: Peter C. Whybrow,Tłumacze: Rybakowski Filip
Wydawca: Termedia
Oprawa: Twarda
format: 170x240
Liczba stron: 336
Rok wydania: 2006
isbn: 9788389825063
Ciężar: 0,74 kg

  • W rankingu tygodnika Los Angeles Times American mania uzyskała status Bestselleru 2005 r. Tylko w tym samym roku w USA sprzedano ponad 140 tys. egzemplarzy. Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Chorób Psychicznych przyznało jej nagrodę National Book Award of the 2005.
    Peter C. Whybrow podzielił swoją książkę na trzy niemal równe części. Pierwsza z nich, zatytułowana Amerykański temperament: mania bogactwa, zawiera historyczną analizę rozwoju amerykańskiej wolności i niesprawiedliwego podziału bogactwa oraz tego, jak przyczyniły się one do rozwoju rywalizacyjnego konsumeryzmu. Według Petera C. Whybrowa, z winy rozbudzonych pragnień imigrantów i społecznej zazdrości - wspieranych propagandą polityków i handlowców, którzy zgodnie głosili, że bardziej pożądane i korzystne jest zaspokajanie własnych zachcianek niż ich ograniczanie - społeczeństwo amerykańskie popadło w ogromne zadłużenie osobiste. Została też zachwiana równowaga społeczna: ludzie coraz więcej czasu spędzają w pracy, a coraz mniej z rodziną.
    W części drugiej - Ponad szczyt: paradoks bogactwa - autor opisuje następstwa amerykańskiej manii oraz wyzwania Nowego Szybkiego Świata, zagrażające ludzkiemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Choć dla nielicznych szczęśliwców życie w Ameryce nigdy nie było bardziej atrakcyjne niż teraz, to wielu obywateli żyje w warunkach przewlekłego stresu. Jak wykazuje autor - nadmiar dóbr materialnych i możliwości wyboru, powszechna dostępność fast foodów, porozrywany sen, błyskawiczne podróże w różnych strefach czasowych oraz nieustanna rywalizacja na niestabilnym rynku pracy, to całkowicie nowe wyzwania dla ludzkiego doświadczenia. Jednocześnie ślepe pożądanie zasobności materialnej, źródło potęgi Ameryki, przekracza granice ludzkich możliwości adaptacyjnych, o czym świadczą narastające objawy chciwości, lęku i otyłości.
    W ostatniej części książki - Więcej to za mało: obfitość przemyślana - Peter C. Whybrow wyjaśnia zasady, według których powinniśmy postępować, aby ograniczyć maniakalny głód. Jako antidotum autor proponuje mentalny zwrot w kierunku Europy. Przypomina jednocześnie, że wolność jednostki i niezbywalne prawa człowieka, tworzące podstawy amerykańskiego systemu demokracji - zdewaluowały się na tyle, że oznaczają jedynie przyjemność łączoną z obfitością dóbr materialnych. Amerykańska mania posiadania więcej i więcej burzy równowagę - w której wolność jednostki i dobro wspólne są zrównoważone - zapewniającą ludziom poczucie szczęścia i sprawne funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego. Tymczasem podstawy efektywnego ludzkiego funkcjonowania i fundamenty demokracji - wolność, uczciwość, bliskie związki międzyludzkie, wiara w przyszłe pokolenia - wymagają klimatu wzajemnego poszanowania jednostek oraz działań zarówno na rzecz własnego kraju, jak i wspólnot międzynarodowych. Prawdziwe bogactwo to nie gromadzone dobra materialne, lecz empatyczna bliskość międzyludzka. To stara prawda, ale nadal żywa.
  • Inne produkty z tej kategorii