HIPOTERMIA I HIPERTERMIA

 • 003295
 • 9788371642319
autor: Zygmunt Antoszewski,Bolesław Gwóźdź, Janusz Skalski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Oprawa: miękka
format: 169x235
stron: 364
rok: 2000
waga: 0,39

Produkt chwilowo niedostępny

46,20 zł

Opis

Hipotermia i hipertermia w zastosowaniu klinicznym to oryginalna, jedyna w polskim piśmiennictwie medycznym monografia omawiająca zagadnienia związane z zastosowaniem niskich i wysokich temperatur we współczesnej medycynie klinicznej. W książce przedstawiono zalety hipo- i hipertermii oraz zagrożenia wynikające z zaburzeń regulacji temperatury człowieka. Omówiono ich zastosowanie w leczeniu ciężkich przypadków chorobowych w chirurgii ogólnej i naczyniowej, kardiochirurgii, onkologii, neurologii i neurochirurgii, laryngologii, okulistyce, dermatologii, transplantologii, anestezjologii. Autorzy przedstawili również metody hipotermii, które są stosowane w transplantologii narządów, podczas protezowania aorty i dużych oskrzeli, u chorych leczonych na oddziale intensywnej terapii i wszędzie tam, gdzie wskazane jest obniżenie przemiany materii i zmniejszenie zapotrzebowania tlenowego. Opisano też metody zastosowania hipotermii i hipertermii w połączeniu z hemodylucją i autohemotransfuzją u chorych na AIDS, zakażonych wirusem HIV, w zakażeniach wirusowych, bakteryjnych, w zatruciach grzybami, w leczeniu chorób nowotworowych i innych z dobrym wynikiem. Kolejne rozdziały monografii opracowane są przez wybitnych specjalistów i znawców poruszanych zagadnień. Książka ta powinna zainteresować zarówno lekarzy chcących poznać metody termoterapii, jak i tych, którzy stosując je w praktyce czy szkolą się w ich wykorzystaniu.

 • Spis treści:

  1. Fizjologia gospodarki cieplnej organizmu człowieka (Bolesław Gwóźdź)
  2. Wpływ warunków środowiska termicznego na czynności komórki i organizmu (Bolesław Gwóźdź)
  3. Mechanizm homeostatyczny gorączki i jej znaczenie w leczeniu (Bolesław Gwóźdź)
  4. Możliwości stosowania hipertermii w neurochirurgii (Tadeusz Krzyszkowski)
  5. Możliwości stosowania hipotermii w neurochirurgii (Tadeusz Krzyszkowski)
  6. Możliwości stosowania hipotermii w neurologii (Tadeusz Krzyszkowski)
  7. Hipotermia u noworodka: zagrożenia i korzyści (Ryszard Lauterbach)
  8. Hipertermia i hipotermia w chirurgii (Marek Motyka, Jolanta Dobosz)
  9. Krioprezerwacja tętnic, żył i zastawek żylnych dla potrzeb angiochirurgii (Jolanta Dobosz, Marek Motyka)
  10. Hipotermia i autohemotransfuzja stosowana w rozległych i długotrwałych zabiegach operacyjnych (Zygmunt Antoszewski, Stanisław Woś, Janusz Skalski, Leszek Antoszewski, Małgorzata Bubik)
  11. Metoda udrażniania łożyska naczyniowego sposobem pozaustrojowej perfuzji z natlenowaniem krwi w hemodylucji i hipotermii sterowanej u chorych po urazie naczyń krwionośnych (Zygmunt Antoszewski, Marek Motyka, Lech Cierpka, Tomasz Drążkiewicz, Andrzej Jasiński, Adam Strzałkowski)
  12. Zastosowanie autohemotransfuzji, hemodylucji, hipotermii i pozapłucnej oksygenacji u chorych po urazie wielonarządowym w stanie ciężkim (Zygmunt Antoszewski, Janusz Skalski, Marek Motyka, Andrzej Jasiński, Leszek Antoszewski, Zbigniew Gołofit)
  13. Niektóre powikłania i postępowanie po zabiegu operacyjnym w pozaustrojowym krążeniu z pozapłucnym oddychaniem w hemodylucji i hipotermii sterowanej (Zygmunt Antoszewski, Janusz Skalski, Marek M. Wites, Dariusz Maciejewski)
  14. Rola hipertermii w leczeniu zakażeń wirusem HIV lub chorych na AIDS (Zygmunt Antoszewski, Marek Beniowski, Jarosław Kulej, Janusz Skalski)
  15. Hipertermia w leczeniu zakażenia HIV i AIDS (Marek Beniowski)
  16. Całkowita wymiana krwi z przepłukaniem łożyska naczyniowego w hipotermii u chorych w śpiączce wątrobowej i zatrutych grzybami (Zygmunt Antoszewski, Stanisław Woś, Jolanta Dobosz, Dariusz Maciejewski, Adam Strzałkowski)
  17. Znaczenie hipotermii w czasie masywnej transfuzji krwi i autohemotransfuzji u chorych z ostrą przedłużoną niewydolnością oddechową (Zygmunt Antoszewski, Janusz Skalski, Jarosław Kulej, Ryszard Rucki, Leszek Antoszewski)
  18. Hipertermia złośliwa. Zespół hipertermiczny (Alicja Macheta, Piotr Loch, Janusz Andres)
  19. Mechanizmy obronne ustroju człowieka przed wychłodzeniem – w aspekcie zagrożeń związanych ze stosowaniem zabiegów ochładzających dla celów leczniczych, bądź z uprawianiem sportu (Gerard Jonderko) 20. Skuteczność zabiegów ocieplających lub ochładzających w chorobach układu ruchu (Gerard Jonderko)
  21. Zanurzenie twarzy w zimnej wodzie jako sposób leczenia napadowego częstoskurczu przedsionkowego (Gerard Jonderko)
  22. Krioterapia w ginekologii (Andrzej Wojcieszek)
  23. Zastosowanie hipertermii w ginekologii (Andrzej Wojcieszek)
  24. Zastosowanie niskich i wysokich temperatur w otolaryngologii (Jacek Składzień)
  25. Paliatywne leczenie nieoperacyjnych nowotworów odbytu i odbytnicy metodami krioterapeutycznymi w lecznictwie ambulatoryjnym (Jerzy Kulikowski, Bogdan Badowski, Jerzy Friediger)
  26. Kriochirurgia w dermatologii – wskazania, wyniki leczenia (Marek Kaźmierowski)
  27. Hipotermia i hipertermia w leczeniu chorób oczu (Maria Formińska-Kapuścik, Anna Sośnierz-Jupowiecka, Grażyna Piątek-Koronowska, Iwona Filipecka, Ariadna Gierek-Łapińska)
  28. Sposoby oziębiania i ochrony narządowej w kardiochirurgii (Roman Pfitzner)
  29. Rola hipotermii we współczesnej kardiochirurgii (Jerzy Sadowski, Jarosław Zalewski)
  30. Kliniczne zastosowanie głębokiej hipotermii u dzieci (Marek M. Wites, Janusz Skalski, Zygmunt Antoszewski, Adam Strzałkowski) 31. Umiarkowana hipotermia w operacjach kardiochirurgicznych (Janusz Andres, Dorota Szczurek)
  32. Zastosowanie niskich temperatur w celu zabezpieczenia narządów do transplantacji (Marcin Krasoń, Roman Przybylski, Ireneusz Haponiuk, Bartłomiej Zych, Inna Kowalenko, Janusz Skalski, Marian Zembala)
  33. Hipotermia w mikrochirurgii (Tadeusz Łyczakowski)

Inne produkty z tej kategorii